08.11.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2011, sygn. IPPB3/423-640/11-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-640/11-2/GJ

Zaliczenie do kosztów podatkowych kwoty zasądzonej wyrokiem sądowym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2011r. (data wpływu 09.08.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty zasądzonej wyrokiem sądowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.08.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych kwoty zasądzonej wyrokiem sądowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2010r. wydanym przez Sąd Okręgowy zasądzono od Wnioskodawcy, jako strony pozwanej, kwotę 2.690.000,00 zł wraz z odsetkami na rzecz Skarbu Państwa tytułem kar umownych nałożonych w związku z brakiem realizacji pakietu inwestycyjnego i socjalnego w P. w K. (dalej: P.). Wnioskodawca nie zgadzając się z argumentacją Sądu Okręgowego wniósł apelację do Sądu Apelacyjnego, który jednak utrzymał w mocy wyrok sądu I instancji. W związku z powyższym Spółka w dniu 26 maja 2011r. wykonując prawomocny wyrok sądu uiściła zasądzoną kwotę na rzecz Skarbu Państwa. Wnioskodawca zamierza wnieść skargę kasacyjną w niniejszej sprawie.

Postępowanie sądowe dotyczyło prywatyzacji P. W dniu 1 czerwca 2000r. pomiędzy R. Sp. z o.o. (dalej: R.), a Skarbem Państwa została zawarta Umowa Sprzedaży P., na podstawie której R. zobowiązał się do realizacji pakietu inwestycyjnego i socjalnego (m.in. w zakresie utrzymania stanu zatrudnienia oraz poniesienia nakładów inwestycyjnych o określonej wysokości). Jednocześnie Umowa Sprzedaży nakładała na nabywcę obowiązek zapłaty kar umownych w przypadku braku wypełnienia zobowiązań wynikających z Umowy Sprzedaży w zakresie realizacji pakietu inwestycyjnego i socjalnego. Z powodu ogłoszenia upadłości P. w marcu 2002r., a następnie jej likwidacji przez syndyka masy upadłości pakiety nie zostały zrealizowane. Inwestowanie w firmę, która zaprzestała działalności, zwolniła za pośrednictwem syndyka pracowników i wyprzedała majątek nie było obiektywnie możliwe. Nie była także możliwa realizacja pakietu socjalnego (utrzymanie zatrudnienia pracowników) w związku z rozwiązaniem przez syndyka masy upadłości umów o pracę z pracownikami upadłego. Bezprzedmiotowość realizacji zobowiązań inwestycyjnych została potwierdzona, przez Skarb Państwa w piśmie Delegatury Ministra Skarbu Państwa z dnia 6 maja 2002 r., w którym Skarb Państwa podniósł, że realizacja zobowiązań po dniu ogłoszenia upadłości spółki P. stała się bezprzedmiotowa, a dniem rozliczenia wszystkich zobowiązań jest dzień wydania postanowienia o upadłości P.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne