14.12.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.12.2011, sygn. IPPP1/443-1405/11-2/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1405/11-2/BS

czynności polegające na wykupie wierzytelności należących do przedsiębiorców, w celu ich wyegzekwowania nie będą korzystały ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w z art. 41 ust. 1 pkt 40 cyt. ustawy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2011 r. (data wpływu 19.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na wykupie wierzytelności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.09.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na wykupie wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

BANK... S.A. (dalej: Bank) planuje rozpoczęcie działalności w zakresie realizacji usług wykupu wierzytelności należących do przedsiębiorców. W szczególności Bank zamierza nabywać wierzytelności handlowe przysługujące Zbywcy zarówno od rezydentów, jak i nierezydentów. Bank dopuszcza również możliwość nabywania wierzytelności leasingowych, ale w takim przypadku Bank nie będzie przejmował obowiązków leasingodawcy wynikających z umowy leasingu ani przedmiotu leasingu. Przedmiotem transakcji będą bezsporne i udokumentowane (faktury VAT) wierzytelności, których termin płatności jeszcze nie nadszedł, ale określony jest termin dokonania płatności i skutki opóźnienia w wykonaniu zobowiązania. Bank dopuszcza możliwość wykupu wierzytelności zarówno z prawem regresu do Zbywcy, jak i bez tegoż prawa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne