Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2011, sygn. IPPB3/423-589/11-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-589/11-2/MC
Czy odsetki od pożyczki/kredytu zaciągniętego od podmiotu z grupy (Zobowiązanie 1) powinny zwiększać wartość początkową budowanego środka trwałego i w związku z tym będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w momencie dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej wytworzonego środka trwałego (a odsetki naliczone po oddaniu środka trwałego do używania stanowić będą koszt na moment zapłaty)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.07.2011 r. (data wpływu 28.07.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego odsetek od pożyczki/kredytu zaciągniętego od podmiotu z grupy (zobowiązanie 1) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.07.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do wartości początkowej środka trwałego odsetek od pożyczki/kredytu zaciągniętego od podmiotu z grupy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Wnioskodawca) działa w branży nieruchomości. Obecnie prowadzi ona projekt deweloperski i w związku z tym wszystkie działania Próżnej są bezpośrednio podporządkowane realizacji tego procesu. Po zakończeniu procesu deweloperskiego wytworzony środek trwały będzie przez Próżną wynajmowany. W związku z powyższym Wnioskodawca zamierza w przyszłości wprowadzić środek trwały do ewidencji środków trwałych i następnie będzie go amortyzować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami podatkowymi. Ponadto, Wnioskodawca zamierza zaciągnąć pożyczkę / kredyt. Jeden z analizowanych przez Próżną scenariuszy zakłada, że otrzyma ona finansowanie od podmiotu z grupy (dalej Zobowiązanie 1). Jednocześnie Wnioskodawca będzie stroną umowy pożyczki, jako pożyczkodawca, a pożyczkobiorcą będzie inna spółka z grupy (dalej Zobowiązanie 2). Odsetki będą płatne do Próżnej (przez dłużnika z tytułu Zobowiązania 2) w innych terminach niż Wnioskodawca będzie regulować ciążące na nim obowiązki (odsetki od pożyczki) z tytułu zawarcia Zobowiązania 1 (moment uzyskania przychodu odsetkowego i poniesienia kosztu odsetkowego u Wnioskodawcy przypadać będzie na różne okresy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty