20.12.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2011, sygn. IPPB4/415-814/11-2/JK2, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-814/11-2/JK2

Czy w przypadku gdy pracownicy korzystają z samochodów służbowych na potrzeby wykonywanej pracy, w tym przemieszczając się pojazdami z miejsca ich garażowania (parkowania) w okolicach swojego miejsca zamieszkania, do miejsca, w których będą wykonywali pracę uzyskują z tego tytułu przychód podatkowy, który musiałby być uwzględniony przez Spółkę (jako płatnika) przy wyznaczaniu zaliczek na podatek dochodowych od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27.10.2011 r. (data wpływu 02.11.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów pracownika wartości dojazdów samochodem służbowym do/z miejsca parkowania (garażowania) do siedziby Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do przychodów pracownika wartości dojazdów samochodem służbowym do/z miejsca parkowania (garażowania) do siedziby Spółki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy na rzecz kontrahenta usługi o charakterze niematerialnym polegające m.in. na reklamowaniu, promowaniu farmaceutyków w środowisku medycznym, informowaniu o właściwościach farmaceutyków i ich promowaniu na kongresach lekarzy, prowadzeniu kampanii informacyjnych, reprezentowaniu klientów w kontaktach z hurtowniami, przeprowadzaniu badań dotyczących działań farmaceutyków, wykonywaniu czynności związanych z rejestracją farmaceutyków, itp. W celu wykonywania swojej działalności Spółka zatrudnia pracowników, którzy wykonują obowiązki na podstawie umów o pracę zawartych zgodnie z polskimi regulacjami w zakresie prawa pracy. Wykonując obowiązki wynikające ze stosunku pracy znaczna część pracowników przemieszcza się po obszarze kraju i za granicą (w tym odbywają zagraniczne i krajowe podróże służbowe) korzystając w tym celu z samochodów, które powierzył im pracodawca (dalej samochody służbowe). Spółka zaznacza, że z samochodów służbowych korzystają niemal wyłącznie pracownicy mobilni wykonujący pracę w terenie (przedstawiciele, kierownicy regionalni, inni pracownicy zajmujący się obsługą klientów w terenie, których miejsce wykonywania pracy, w całości lub w części, znajduje się poza siedzibą Spółki) oraz przedstawiciele wyższej kadry kierowniczej. Z uwagi na specyfikę działalności Spółki (reklama, promocja, obsługa rejestracji i sprzedaży leków oraz monitoring działań niepożądanych) jak również branży farmaceutycznej, w której Spółka funkcjonuje, niezbędnym jest by w stałym kontakcie z klientami oraz osobami uprawnionymi do wypisywania recept (z którymi Spółka współpracuje na potrzeby realizacji świadczeń dla swojego zleceniodawcy) pozostawali zarówno pracownicy zajmujący się organizacją promocji, sprzedaży czy monitoringu jak i przedstawiciele kadry kierowniczej. Z uwagi na niezbędną mobilność pracowników Spółki, jak również na to, że część pracowników wykonuje pracę poza miejscem siedziby Spółki (na obszarze całego kraju, często w obszarze znajdującym się w okolicy miejsca ich zamieszkania), Spółka kierując się względami ekonomicznymi, jak również uwzględniając zasady odpowiedzialności pracownika za powierzone mu mienie wynikające z prawa pracy, powierzając pracownikom samochody służbowe wyraziła zgodę na to, aby pojazdy były garażowane w miejscu zamieszkania pracowników. W konsekwencji pracownik, który rozpoczyna pracę wyjeżdża z miejsca garażowania samochodu służbowego, przy czym u pracownika, który odbywa podróż służbową takim pojazdem za miejsce jej rozpoczęcia uznaje się miejsce stałego lub czasowego pobytu pracownika (zgodnie z przepisami prawa pracy normującymi zagadnienie podróży służbowych). W efekcie, już od momentu wyjazdu pracownik wykorzystuje samochód służbowy na potrzeby świadczonej pracy. Ponadto, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Spółce, w przypadku gdy pracownik korzysta ze samochodu służbowego na potrzeby prywatne zobligowany jest do dokonania zapłaty na rzecz pracodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne