Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2011, sygn. IPPP1-443-920/11-2/IGo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-920/11-2/IGo
Wobec powyższego dokonywane dobrowolne wpłaty mieszkańców jako współudział w finansowaniu budowy sieci kanalizacyjnej, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według podstawowej stawki VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 07.06.2011r. (data wpływu 10.06.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat na budowę sieci kanalizacyjnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10.06.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wpłat na budowę sieci kanalizacyjnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Gmina jest w 46% skanalizowana. Od kilkunastu lat Gmina realizowała sukcesywnie, na miarę możliwości finansowych inwestycje polegające na budowie sieci kanalizacyjnej. W 2011r. Gmina zamierza wybudować dalszą część sieci kanalizacyjnej, w miejscowości gminnej, która jeszcze jej nie posiada. Obecnie Gmina jest po przetargu, wykonawca tej inwestycji został wyłoniony w trybie Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.
Umowa na zadanie pn. Budowa sieci z S. - Wykonawcą. Za wykonane prace polegające na budowie sieci kanalizacyjnej Wykonawca będzie wystawiał Gminie faktury VAT, które Gmina będzie regulowała wobec Wykonawcy w 100% w kwocie brutto. Powyższą inwestycję Gmina będzie finansowała ze środków własnych gminy oraz pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po całkowitym zakończeniu budowy tego zadania, dokonaniu odbioru końcowego, Gmina w 2012 r. będzie składała do Urzędu Marszałkowskiego wniosek o refundację poniesionych wydatków na inwestycję, zgodnie z umową zawartą pomiędzy Gminą, a Urzędem Marszałkowskim na działanie Podstawowe Usługi dla Gospodarki i Ludności Wiejskiej objętego PROW.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty