01.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2011, sygn. IPPP2-443-413/11-2/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2-443-413/11-2/IZ

Otrzymywanego przez Stronę wynagrodzenia z tytułu udzielenia kontrahentowi finansowania w postaci dyskonta od nabytych wierzytelności nie można uznać za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usługi w zakresie długów. Tym samym za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowe wynagrodzenie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie wyżej powołanego art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy. Otrzymywane od kontrahenta wynagrodzenie za udzielone mu finansowanie, jako element świadczonej usługi factoringowej podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 23%, gdyż wyłączone jest ze zwolnienia z podatku na podstawie wyżej powołanego art. 43 ust. 15 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2011 r. (data wpływu 01.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla wynagrodzenia z tytułu finansowania kontrahenta - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.04.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla wynagrodzenia z tytułu finansowania kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Na podstawie umowy sekurytyzacji wierzytelności zawartej pomiędzy R. Sp. z o.o. (dalej: R. lub Spółka) oraz L. S.A. (dalej jako L.) L. jest uprawniona, w czasie okresu rewolwingowego określonego w zawartej umowie, do składania ofert sprzedaży na rzecz R. pakietów określonych rodzajowo we wspomnianej umowie przyszłych wierzytelności leasingowych (do wysokości ustalonego limitu, bez prawa regresu) wynikających z zawartych pomiędzy L. i jej klientami umów leasingowych (tj. wierzytelności wymagalnych w przyszłości). Akceptacja przez R. oferty złożonej przez L. równoznaczna jest z zawarciem pomiędzy stronami umowy zakupu i cesji przedmiotowych wierzytelności. Nabywane wierzytelności są indeksowane według 1 - miesięcznej stopy WIBOR, są wymagalne w przyszłości i wynikają ze zwykłej działalności leasingowej L. na rzecz polskich klientów - przedsiębiorców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne