Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2011, sygn. IBPBII/2/415-889/11/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-889/11/NG
Czy wartość długu, z którego spółka z o.o. zamierza zwolnić wnioskodawczynię (wyłącznego udziałowca) stanowi dla niej przychód podatkowy w sytuacji, gdy wartość jej udziałów zostanie obniżona przez umorzenie ich części - i obniżkę kapitału zakładowego spółki z o.o. o wartość tego długu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2011 r. (data wpływu do Organu 29 lipca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 lipca 2011 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w zamian za aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która objęła udziały w spółce z o.o. W lipcu 2010 r. doszło do zawarcia pisemnej umowy pomiędzy wnioskodawczynią a inną osobą fizyczną, będącą również wspólnikiem wnioskodawczyni. W wyniku tej umowy wnioskodawczyni nabywając za określoną cenę udziały należące do drugiej z tych osób, stała się wyłącznym udziałowcem spółki sp. z o.o. Umowę tę zawarto zgodnie z formami przewidzianymi prawem, tj. z poświadczeniem notarialnym podpisów stron umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty