Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2011, sygn. IBPBII/1/415-795/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-795/11/MCZ
Czy koszt utrzymania w Domu Pomocy Społecznej można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 02 września 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 06 września 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej opłat za pobyt w domu opieki społecznej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 06 września 2011 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej opłat za pobyt w domu opieki społecznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Żona Wnioskodawcy jest jego opiekunem prawnym. Wnioskodawca, w którego imieniu występuje żona, zachorował w wieku 54 lat na chorobę Alzheimera. W początkowej fazie choroby opiekowała się nim żona. Jednak ze względu na szybki postęp choroby (Wnioskodawca nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga stałej opieki - jest osobą nie mającą kontaktu z otoczeniem; nawiązuje jedynie krótki kontakt wzrokowy z żoną) oraz brak możliwości zapewnienia stałej opieki Wnioskodawcy przez pracującą zawodowo żonę, Wnioskodawca w 2010 r. przebywał w Zakładzie Opieki Długoterminowej. W związku z przejęciem tej placówki przez prywatnego właściciela, który nie przedłużył Wnioskodawcy pobytu w ww. Zakładzie, Wnioskodawca przebywa obecnie w Domu Opieki Społecznej, gdzie posiada taką samą opiekę jak w Zakładzie Opiekuńczym. Dom Opieki Społecznej nie jest dla Wnioskodawcy jego domem, gdyż przebywa w nim tylko ze względu na swoją chorobę. Domu Opieki Społecznej jest w zasadzie jedyną placówką, w której można umieścić bardzo chorą osobę na dłuższy okres czasu, poza bardzo drogimi ośrodkami prywatnymi. Wnioskodawca pobiera rentę z ZUS. Żona Wnioskodawcy, jako jego opiekun prawny sporządza roczne sprawozdania dla Sądu Rodzinnego ze sposobu wykorzystania otrzymanych przez Wnioskodawcę pieniędzy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty