Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2011, sygn. IBPBII/1/415-774/11/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-774/11/BJ
Czy w sytuacji gdy pracownik w ramach obowiązków służbowych wykonuje czynności, których efektem jest powstanie utworu i przenosi prawa majątkowe do niego na pracodawcę, a wynagrodzenie określono w umowie w ten sposób, że określono jego część jako należną za pracę twórczą, można uznać, że ta część jego wynagrodzenia jest w całości równa wysokości uzyskanego przez pracownika przychodu z tytułu rozporządzania prawami autorskimi w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2011 r. (data wpływu do tut. Biura 29 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 sierpnia 2011 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m. in. w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu wynagrodzenia.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Spółki (Wnioskodawcy) jest działalność polegającą przede wszystkim na rozwoju oprogramowania, a także prowadzenie usług szkoleniowych i usług konsultingowych w zakresie informatyki. W ramach obowiązków zatrudnieni pracownicy, tworzą programy komputerowe, prezentacje, konspekty szkoleń, raporty i analizy które, zdaniem spółki, są kwalifikowane jako utwór w rozumieniu art. 1 prawa autorskiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty