27.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.10.2011, sygn. IBPP3/443-850/11/KO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-850/11/KO

w zakresie rozpoznania usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz stawki podatku od towarów i usług dla rozpoznanej usługi

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2011r. (data wpływu 28 lipca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe w zakresie rozpoznania usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
  • nieprawidłowe w zakresie stawki podatku od towarów i usług dla rozpoznanej usługi.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lipca 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie rozpoznania usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz stawki podatku od towarów i usług dla rozpoznanej usługi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony zaistniały stan faktyczny:

Zgodnie z wpisem do KRS podstawową działalnością gospodarczą Wnioskodawcy jest działalność klasyfikowana według PKD pod symbolem 4221Z. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 6 maja 2011r. Wnioskodawca zawarł umowę na dostawę towarów plus koszty obsługi bębnów zgodnie z ofertą. Zgodnie z ww. umową sprzedawca udzielił Wnioskodawcy kredytu kupieckiego jednakże warunkiem przyznania kredytu było przedłożenie i otrzymanie przez Wnioskodawcę (w okresie od 6 maja 2011r. do 20 września 2012r.) gwarancji bankowej na zabezpieczenie roszczeń sprzedawcy o terminową zapłatę ceny za sprzedane towary. Sprzedawca zgodził się partycypować w kosztach uzyskania gwarancji bankowej. Bank obsługujący Wnioskodawcę wystawił gwarancję bankową, a jej kosztami co miesiąc obciąża Wnioskodawcy konto bankowe. Dokumentem stanowiącym potwierdzenie dokonania opłaty za gwarancję bankową jest wyciąg bankowy. Wnioskodawca obciążając kosztami gwarancji bankowej sprzedawcę towaru, wystawia fakturę i dolicza podatek VAT ze stawką 23%.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne