06.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.10.2011, sygn. IBPBII/1/415-653/11/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-653/11/MCZ

Czy kwota zapłaconej przez Spółkę składki ubezpieczeniowej jest dla pracownika przychodem ze stosunku pracy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 07 lipca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania opłaconej przez pracodawcę składki na ubezpieczenie pracowników w zagranicznej podróży służbowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 lipca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania opłaconej przez pracodawcę składki na ubezpieczenie pracowników w zagranicznej podróży służbowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie usług transportowych. W związku z charakterem pracy, pracownicy Spółki bardzo często wyjeżdżają w podróże służbowe poza granice kraju. W celu zabezpieczenia Spółki przed zobowiązaniami wynikającymi z § 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, firma dokonuje zakupu polis ubezpieczeniowych dla pracowników, ważnych na okres trwania podróży. Zawarta została umowa pomiędzy ubezpieczycielem a Spółką, obejmująca ubezpieczeniem pracowników przebywających na terytorium wszystkich krajów Unii Europejskiej w zakresie: kosztów leczenia i pomocy w podróży - assistance. Ochroną ubezpieczeniową objęte są: pobyt i leczenie w szpitalu, transport medyczny do innej placówki medycznej oraz do miejsca zakwaterowania po udzieleniu pomocy medycznej, zakup lekarstw w wysokości 15.000 Euro oraz w razie konieczności w niezbędnym i natychmiastowym zakresie: leczenie stomatologiczne do wartości 100 Euro oraz leczenie związane z ciążą i porodem do wartości 1.500 Euro - nie później niż do zakończenia 32 tygodnia ciąży. Umowa ubezpieczenia zawarta została na okres jednego roku z obowiązkową informacją o każdorazowej podróży służbowej pracownika i dokładnym okresie trwania podróży. W przypadku zaistnienia sytuacji objętej ubezpieczeniem, rozliczenie wydatku na pokrycie świadczeń, z których korzystał pracownik odbywa się na drodze: instytucja udzielająca pomocy pracownikowi - firma ubezpieczeniowa. Dopuszczalne jest również wystawianie faktur na Spółkę i refundacja kosztu Spółce przez ubezpieczyciela. Celem ubezpieczenia jest ograniczenie finansowych obciążeń Spółki z tytułu nieokreślonych kwotowo ewentualnych kosztów leczenia i transportu pracowników, przebywających w podróżach służbowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne