05.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.04.2011, sygn. IBPBII/2/415-51/11/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-51/11/HS

Możliwość skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 03 stycznia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 13 stycznia 2011r.), uzupełnionym w dniu 21 lutego 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania na podstawie tzw. ulgi meldunkowej przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 08 lutego 2011r. Znak IBPB II/2/415-51/10/HS wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 21 lutego 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 08 grudnia 2010r. wnioskodawczyni i jej mąż sprzedali mieszkanie należące do majątku wspólnego małżonków. Fundusze z tej sprzedaży przeznaczyli na zakup większego mieszkania, na które został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Sprzedane mieszkanie zostało nabyte przez małżonków w dniu 09 grudnia 2008r. Wówczas w obecności notariusza spisano umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz umowę przeniesienia własności. Wnioskodawczyni wskazuje, iż uprzednio małżonkom przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. W lokalu zajmowanym przez małżonków do grudnia 2010r. zameldowany był tylko mąż. Wnioskodawczyni z uwagi na trudną i wyjątkową sytuację rodzinną nadal jest zameldowana w mieszkaniu babci, dlatego tylko mężowi przysługuje ulga meldunkowa. Wnioskodawczyni wskazuje, iż oboje z mężem znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, gdyż po sprzedaży mieszkania i zaciągnięciu kredytu mają kwotę potrzebną na zakup nowego lokalu, który jak poprzedni stanowić będzie wspólność majątkową. Wnioskodawczyni została poinformowana o konieczności zapłaty 19% podatku związanego ze sprzedażą mieszkania (czyli kwoty 12 350 zł). Wnioskodawczyni podnosi, iż w obecnej chwili ani ona, ani jej mąż nie dysponują taką kwotą, ponadto nie mają możliwości zaciągnięcia kolejnego kredytu. Małżonkowie sądzili, że w związku z tym, iż mieszkanie stanowi wspólność majątkową i suma ze sprzedaży jest przeznaczona na zakup mieszkania dla rodziny, ulga meldunkowa przysługuje obojgu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne