15.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2011, sygn. IPPB3/423-41/11-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-41/11-2/GJ

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu płacone klientom kary umowne?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2011r. (data wpływu 12.01.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kar umownych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.01.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kar umownych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka jest firmą zajmującą się dostarczaniem kompleksowych rozwiązań do obsługi biur. Spółka zapewnia swoim klientom, różnego rodzaju urządzenia techniczne takie jak: drukarki, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjne, oprogramowanie. Urządzenia oraz oprogramowanie sprzedawane są klientom Spółki na własność lub są wynajmowane. Niezależnie od tych dwóch form udostępniania urządzeń i oprogramowania Spółka zawiera również z klientami kompleksowe umowy serwisowe odnoszące się do dostarczanych towarów.

Na podstawie umów serwisowych Spółka zobowiązuje się do konserwacji sprzętu, dokonywania jego napraw oraz przeglądów, ale przede wszystkim do zapewnienia sprawności (dostępności) każdego z urządzeń na odpowiednim zagwarantowanym w umowie poziomie, jak również dostępności artykułów eksploatacyjnych i terminowej realizacji zamówień. Poziom dostępności określany jest najczęściej na bardzo wysokim poziomie ok. 90% - 98%. Oznacza to, że Spółka gwarantuje, iż w danym okresie rozliczeniowym sprawność sprzętu, dostępność materiałów będzie osiągać taki właśnie pułap. W przypadku, gdy sprzęt ulegnie zepsuciu, Spółka niezwłocznie podejmuje się jego naprawy. Poziom dostępności badany jest po każdym okresie rozliczeniowym (najczęściej miesięcznym) na podstawie sporządzanych raportów określających liczbę godzin prawidłowej pracy urządzeń i oprogramowań. W sytuacji, gdy dostępność (sprawność) urządzeń i materiałów w danym okresie będzie niższa niż zagwarantowana w umowie, Spółka za niewywiązanie się z umowy ponosi odpowiedzialność finansową.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne