Interpretacja indywidualna z dnia 11.03.2011, sygn. IPPB1/415-1103/10-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1103/10-2/EC
PIT - w zakresie skutków podatkowych zwrotu VAT na rachunek bankowy spółki
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 09.12.2010 r. (data wpływu 13.12.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu VAT na rachunek bankowy spółki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.12.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zwrotu VAT na rachunek bankowy spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej Wnioskodawca) jest wspólnikiem spółki jawnej, zwanej dalej Spółką. Jeden ze wspólników, będący osobą prawną (dalej Wspólnik) wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci prawa własności nieruchomości. Wartość wkładu Wspólnika, zgodnie z obowiązującymi przepisami została powiększona o należny podatek VAT. Wspólnik wystawił z tego tytułu fakturę, obejmującą kwotę netto wartości nieruchomości oraz należny VAT.
Wartość podatku VAT wykazanego na fakturach wystawionych z tytułu wniesienia aportu, będącego dla Spółki podatkiem naliczonym przewyższa wartość podatku należnego z tytułu dokonywania przez Spółkę czynności opodatkowanych. Spółka będzie miała zatem prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego przewyższającej kwotę podatku należnego, zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm. dalej Ustawa o VAT). Spółka przewiduje zatem, iż w najbliższych miesiącach otrzyma na rachunek bankowy zwrot VAT z urzędu skarbowego, uwzględniający kwotę VAT-u wykazaną na otrzymanej przez Spółkę fakturze aportowej. Spółka oraz Wspólnik nie planują dokonywania przez Spółkę na rzecz Wspólnika zapłaty kwoty podatku VAT wykazanej na wystawionej przez Wspólnika fakturze dokumentującej wniesienie nieruchomości aportem do Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty