11.02.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.02.2011, sygn. IPPB3/423-825/10-6/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-825/10-6/MS

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym obniżenie lub zwrot podatku VAT będący konsekwencją korekty faktur wewnętrznych będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, z której dochód zwolniony jest z opodatkowania podatkiem CIT zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10.11.2010 r. (data wpływu 12.11.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej skutków podatkowych wynikających dla działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej z tytułu obniżenia lub zwrotu podatku VAT będących konsekwencją korekty faktur wewnętrznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącej skutków podatkowych wynikających dla działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej z tytułu obniżenia lub zwrotu podatku VAT będących konsekwencją korekty faktur wewnętrznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia z dnia 23 października 2003 r. Zgodnie z zezwoleniem działalność ta obejmuje działalność produkcyjną i handlową w zakresie wyrobów obejmujących m.in. soki owocowe i warzywne oraz wody mineralne i napoje bezalkoholowe, a także działalność pomocniczą, niezbędną do realizacji tego zakresu. W toku działalności gospodarczej Spółka przekazywała swoim kontrahentom towary na cele promocyjne i reklamowe. Dokonując tych przekazań, Spółka naliczała podatek VAT należny, traktując te przekazania jako odpłatne dostawy towarów dla celów VAT. Nieodpłatne wydania towarów dokumentowane były fakturami wewnętrznymi wystawianymi przez Spółkę. Wykazany podatek VAT należny uznawany był przez Spółkę za koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b) tiret drugie ustawy o CIT. Spółka uznawała ten koszt za związany z przychodami uzyskanymi z działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i uwzględniała go przy obliczaniu dochodu podlegającego zwolnieniu z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne