Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2011, sygn. ILPB2/436-135/11-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-135/11-2/MK
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 czerwca 2011 r. (data wpływu 4 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
A Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest podmiotem działającym na polskim rynku wydawniczym (specjalizuje się ona w wydawnictwach o profilu medycznym). Spółka zawarła z podmiotem powiązanym, mającym siedzibę na terytorium Szwajcarii (dalej: Pożyczkodawca) umowę odpłatnej pożyczki pieniężnej. Pożyczkodawca jest podmiotem, który w ramach grupy E jest wyspecjalizowany w udzielaniu pożyczek na rzecz podmiotów należących do tej Grupy. Odpłatnością za udostępnienie Spółce kapitału są odsetki płatne przez Spółkę na rzecz Pożyczkodawcy.
Wszelkie ustalenia pomiędzy stronami odnośnie warunków udzielenia pożyczki oraz wynagrodzenia należnego Pożyczkodawcy z tytułu udzielenia Spółce pożyczki zostały zawarte w umowie pożyczki, która została podpisana w Szwajcarii. W dniu zawarcia umowy pożyczki, pieniądze będące jej przedmiotem znajdowały się na rachunku bankowym w banku mającym siedzibę na terytorium Szwajcarii skąd zostały przelane na rachunek Spółki w banku polskim. Spółka jest podatnikiem VAT czynnym. Pożyczkodawca nie jest udziałowcem Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty