Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2011, sygn. ILPP2/443-552/11-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-552/11-4/AK
Zwolnienie od podatku usług kształcenia zawodowego, finansowanych w co najmniej 70% ze środków publicznych i stawka podatku dla usług kształcenia zawodowego, finansowanych w wysokości mniejszej niż 70% ze środków publicznych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku oraz stawki podatku dla usług kształcenia zawodowego, finansowanych w 60% i 70% ze środków publicznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku oraz stawki podatku dla usług kształcenia zawodowego, finansowanych w 60% i 70% ze środków publicznych. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.) o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest jednostką samorządu gospodarczego, która funkcjonuje jako podmiot wsparcia okołobiznesowego dla firm. Zrzesza firmy członkowskie z branży budowlanej, nie prowadzi działalności gospodarczej. Posiada ściśle określone cele i działania w statucie. Jednym z celów jest organizowanie szkoleń dla firm członkowskich oraz firm z branży budowlanej. Branża budowlana w porównaniu do innych, jest branżą bardzo wymagającą pod względem zarządzania, wdrażania odpowiednich nowoczesnych programów, czy też w odniesieniu do prowadzenia całego cyklu budowlanego. Specyfika działalności budowlanej, szczególnie budowlanego wykonawstwa inwestycji wymaga obecnie zastosowania nowoczesnych i skutecznych metod zarządzania. Oznacza to konieczność wdrożenia do praktyki w przedsiębiorstwach budowlanych metod zarządzania zmianą, planowania i harmonogramowania budów oraz budżetowania i controlingu. Kompleksowe przygotowanie firmy do podniesienia kompetencji w ramach wykonywanej pracy zapewnia wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Aby system taki wdrożyć firma musi posiadać odpowiednio przygotowaną kadrę. Wolny rynek szkoleniowy oferuje tego typu szkolenia, ale należą one do jednych z droższych na rynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty