Interpretacja indywidualna z dnia 02.03.2011, sygn. IBPP2/443-991/10/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-991/10/WN
pomniejszenie podstawy opodatkowania o udzielone bonifikaty
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku, który wpłynął do siedziby tut. organu 2 grudnia 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pomniejszenia podstawy opodatkowania o udzielone bonifikaty jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2010r. został złożony do siedziby tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pomniejszenia podstawy opodatkowania o udzielone bonifikaty.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu lekami, parafarmaceutykami i kosmetykami w jednym punkcie aptecznym, a sprzedaż ewidencjonuje dwutorowo (równolegle), tj. za pomocą kas fiskalnych oraz zapisów aptecznego programu komputerowego. Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi i umownymi apteka udziela kupującym preferencji cenowej, która przybiera postać bonifikaty. W praktyce bonifikata polega na obniżeniu ostatecznej kwoty do zapłaty przez klienta oraz zmniejszeniu uzyskanych wpłat z tytułu dokonanej sprzedaży, jednak nie obniża ona cen poszczególnych artykułów wyszczególnionych na dokumencie sprzedaży (paragonie fiskalnym lub fakturze VAT).
Dokonując zatem zakupu artykułu, który jest objęty taką bonifikatą klient otrzymuje paragon z kasy fiskalnej lub fakturę VAT, na którym lub na której jest wyspecyfikowana cena netto leków oraz podatek VAT, natomiast bonifikata jest ujęta w jednej kwocie (bez rozbicia na kwotę netto i podatek VAT) bez przyporządkowania do konkretnej pozycji towarów wydanych klientowi. Bonifikatą są objęte tylko towary refundowane dla których stawka podatku wynosi 7%. Kwota do zapłaty, którą faktycznie płaci klient jest pomniejszana o wartość udzielonej bonifikaty wskazanej na paragonie w kwocie brutto. Wartość tak udzielonych bonifikat nie jest uwidoczniona w raportach dobowych i okresowych z kasy fiskalnej. W związku z czym powstaje niespójność pomiędzy wartością raportu fiskalnego, który pokazuje wartość obrotu bez uwzględnienia bonifikat a wartością rzeczywistego obrotu, który jest o kwoty tych bonifikat pomniejszany. Z dziennego zestawienia sprzedaży, sporządzanego za pomocą programu komputerowego, wynika suma udzielonych dziennych bonifikat, które są ponadto dokumentowane paragonem fiskalnym. W związku z czym zdarzenia gospodarcze dokumentowane za pomocą wydruków z kas fiskalnych znajdują swoje potwierdzenie w zapisach aptecznego programu komputerowego. Wartość udzielonych bonifikat jest możliwa do ustalenia w oparciu o sporządzone dzienne lub miesięczne zestawienie, generowane przez wspomniany program komputerowy. Na podstawie danych, zawartych w tak sporządzonych zestawieniach, Spółka dokonuje w sposób prawidłowy korekty kwoty podatku dochodowego i korekty kwoty podatku VAT, dzięki czemu wykazuje rzeczywistą (faktyczną) wartość obrotu w danym miesiącu, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty