Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2011, sygn. ITPB3/423-520a/11/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-520a/11/MT
W związku z tzw. dobrowolnym umorzeniem własnych udziałów za wynagrodzeniem na rzecz wspólnika, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód ani koszty uzyskania przychodów. Operacja ta pozostaje zatem neutralna podatkowo dla Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 września 2011 r. (data wpływu 6 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dla Spółki jako podatnika nabycia własnych udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie skutków podatkowych dla Spółki jako podatnika nabycia własnych udziałów za wynagrodzeniem w celu ich umorzenia (tzw. umorzenie dobrowolne).
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.
W. Sp. z o.o. (dalej: Spółka albo Wnioskodawca), jest firmą specjalizującą się w usługach związanych z naprawą, remontami, przeglądami wagonów oraz budową nowych wagonów kolejowych. 100% jej udziałów jest własnością G. Sp. z o.o. (dalej: G.). Wkład założycielski do Spółki był pokryty gotówkowo przez dwa podmioty ją tworzące. Tworząc Spółkę, G. objął w niej za gotówkę udziały stanowiące 90% udziałów Spółki. Następnie G. nabył odpłatnie od drugiego z założycieli Spółki pozostałe 10% udziałów, objętych również za gotówkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty