Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2011, sygn. ITPP1/443-1280/11/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1280/11/IK
Opodatkowanie opłat za tzw. media (energię, wodę, i odprowadzanie ścieków).
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2011 r. (data wpływu 15 września 2011 r.), uzupełnionym w dniu 24 listopada 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku dla świadczonej usługi najmu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 września 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania prawidłowej stawki podatku dla świadczonej usługi najmu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest współwłaścicielem nieruchomości (budynku), w którym znajdują się tylko lokale użytkowe. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka wynajmuje lokale użytkowe dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Czynsz najmu (dzierżawy) płacony jest góry za każdy miesiąc kalendarzowy na podstawie wystawionych faktury, zgodnie z zawartymi umowami. Dodatkowo, co wynika z umów, Spółka refakturuje najemcom (dzierżawcom) faktyczne zużycie mediów, t.j. energii elektrycznej oraz wody i ścieków. Refakturowanie odbywa się po otrzymaniu przez Spółkę faktur VAT, dokumentujących zakup energii elektrycznej, wody i ścieków, bez doliczania narzutów. Podstawą refakturowania jest wielkość zużycia poszczególnych mediów przez najemców (dzierżawców) ustalona w oparciu o podliczniki i faktyczne comiesięczne zużycie. Najemcy (dzierżawcy) prowadzą działalność produkcyjną oraz usługową, zużycie mediów w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowane i ciężkie do ustalenia jedną stałą kwotą, aby wkalkulować w wartość czynszu. Termin zapłaty należności za zużyte media (energię elektryczną, wodę i ścieki) wynika z faktur VAT wystawionych dla najemców (dzierżawców).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty