12.12.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. ITPB1/415-1027/11/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1027/11/AK

Czy wypłacona kara umowna i odszkodowanie może stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2011 r. (data wpływu 14 października 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej i odszkodowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej kary umownej i odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik (sprzedający) zawarł ze spółką kapitałową prawa polskiego (kupujący) umowę, w której zobowiązał się do dostarczenia w określonych dniach, w szczegółowo określonej ilości towarów (rzepak). Strony ustaliły w umowie cenę. W umowie zostały szczegółowo wskazane parametry jakościowe, jakim powinny odpowiadać dostarczone towary. W umowie zastrzeżono, iż w przypadku niewykonania przez sprzedawcę obowiązku terminowej dostawy towarów, zapłaci on kupującemu karę umowną w wysokości 10% wartości niedostarczonych w terminie towarów. Zastrzeżono ponadto, iż kupujący może przy tym dochodzić odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonych kar umownych. Sprzedający nie wykonał umowy, tj. nie dostarczył umówionych towarów, wobec czego kupujący naliczył karę umowną oraz zażądał wypłaty odszkodowania uzupełniającego, wskazując, iż z uwagi na niewykonanie umowy, zmuszony był do zakupu towarów po cenie wyższej aniżeli umówiona wskazał, iż wysokość odszkodowania stanowi różnica ww cen. Nadmienić należy, iż sprzedający nie jest producentem rzepaku, ale dokonuje jego zakupu u producentów celem jego dalszej odsprzedaży. W umowach z producentami, w których występuje jako kupujący, ustala identyczne warunki umowy jak wskazane powyżej, tj. producent zobowiązuje się do dostarczenia w określonych dniach, szczegółowo określonych ilości towaru za umówioną z góry na przyszłość ceną. Powodem niedostarczenia przez podatnika towarów jest fakt, iż jego dostawcy nie wykonali swoich obowiązków umownych, a tym samym niewykonanie zobowiązania przez podatnika jest przez niego niezawinione. Podatnik mógłby dokonać próby zakupu towarów na rynku, jednakże niewątpliwie musiałby uiścić cenę wyższą aniżeli umówiona. Ponadto podatnik jest podmiotem mniejszym od kupującego i tym samym ma mniejsze możliwości negocjacji cen na rynku, a tym samym istnieje większe prawdopodobieństwo, iż kupujący uzyska lepszą cenę na uzupełnienie zapasów niedostarczonych towarów aniżeli uzyskałby podatnik. Podobnie kupujący ma możliwość, jako podmiot bardziej znany i dysponujący większym kapitałem, szybszego zakupu niedostarczonych towarów aniżeli sprzedający (podatnik). Dlatego też uzasadnionym jest przypuszczenie, iż bardziej opłacalnym jest dla podatnika wypłacenie kary umownej i odszkodowania uzupełniającego, gdyż realia rynku pozwalają przypuszczać, iż będzie ono mniejsze aniżeli różnica pomiędzy ceną na jaką umówili się z kupującym a faktyczną ceną jaką musiałby zapłacić na wolnym rynku za towar, aby wykonać swoje zobowiązanie dostawy. Ponadto niezapłacenie kar umownych i odszkodowań wiązałoby się z utratą rynku zbytu, zerwaniem stosunków handlowych i zniwelowaniem szans na uzyskanie kolejnych zamówień w przyszłych okresach, a więc utratą źródła przychodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne