21.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2011, sygn. ITPP1/443-1038/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1038/11/TS

Stawka podatku przy dostawie lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wypoczynkowo-mieszkalnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2011 r. (data wpływu 26 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wypoczynkowo-mieszkalnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy dostawie lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wypoczynkowo-mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług hotelowych i krótkotrwałego zamieszkania. Przedmiotem działalności jest również, zgodnie z wpisem do KRS, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Spółka jest właścicielem nieruchomości, na której posadowione są m.in. domki, które dotychczas pełniły funkcję budynków wczasowych. Spółka podjęła decyzję, że część domków zostanie zmodernizowana i przekształcona na obiekty wypoczynkowo-mieszkalne. W każdym domku zostaną wyodrębnione lokale mieszkalne (apartamenty). Będą one wyposażone w niezbędne instalacje techniczne oraz składać się z 2 pokoi, aneksu kuchennego, łazienki z WC, tarasu. Częściami wspólnymi będzie dach, grunt pod budynkami oraz teren obok budynku, gdzie zostaną wyodrębnione miejsca postojowe. Części wspólne zostaną ustalone zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Tak wyodrębnione lokale będą przedmiotem sprzedaży z przeznaczeniem na krótkoterminowe zakwaterowanie. W momencie wyodrębnienia pierwszego lokalu powstanie z mocy prawa wspólnota mieszkaniowa. We wniosku wskazano również, iż w styczniu ubiegłego roku Spółka wystąpiła do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego o sklasyfikowanie wg PKOB tych budynków. W uzyskanej odpowiedzi wskazano, że opisane budynki, w których przeważająca część powierzchni użytkowej przeznaczona będzie na cele mieszkalne (każda z łazienką i kuchnią), wykorzystywane do celów mieszkalnych (mieszkania, w których nabywcy będą mogli na stałe przebywać) należy sklasyfikować w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 Budynki o trzech i więcej mieszkaniach. Natomiast, jeśli przeważająca część budynków przeznaczona byłaby na lokale spełniające funkcję pensjonatu, hotelu, motelu lub podobnego budynku oferującego zakwaterowanie, to należałoby klasyfikować do grupowania 1211 Budynki hoteli. W związku z tym, iż wyodrębnione lokale są lokalami mieszkalnymi, Spółka zakwalifikowała powyższy budynek do PKOB 1122. Powierzchnia użytkowa każdego z lokali zlokalizowanych w tych budynkach nie przekracza 50 m. Jednocześnie w księdze wieczystej ten budynek jest oznaczony jako inny budynek niemieszkalny, zaś w zaświadczeniu Starosty Kołobrzeskiego potwierdzającym, iż lokale są samodzielnymi lokalami, Starosta określa te lokale jako użytkowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne