Interpretacja indywidualna z dnia 06.09.2011, sygn. ITPP2/443-887/11/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-887/11/AP
Czy od 1 stycznia 2011 r. kursy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, dodatkowej pierwszej pomocy przedmedycznej z obsługą automatycznych defibrylatorów AED, są zwolnione od podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2011 r. (data wpływu 20 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 5 sierpnia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku kursów i szkoleń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dodatkowej pierwszej pomocy przedmedycznej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 czerwca 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 5 sierpnia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku kursów i szkoleń w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej oraz dodatkowej pierwszej pomocy przedmedycznej.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Prowadzi Pan działalność gospodarczą m.in. w zakresie szkoleń i kursów pierwszej pomocy przedmedycznej, dodatkowej pierwszej pomocy przedmedycznej z obsługą automatycznych defiblyratorów zewnętrznych AED oraz pierwszej pomocy tlenowej dla płetwonurków z obsługą automatycznych defiblyratorów AED. Ww. usługi nie są usługami w zakresie ratownictwa medycznego i nie są wykonywane w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej wg art. 14 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 ze zm.). Są to szkolenia w zakresie podstawowej pierwszej pomocy przedmedycznej (w każdym zakładzie pracy powinna być osoba lub osoby wyznaczone i przeszkolone do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej - obowiązek w tym zakresie ciążący na pracodawcy wynika zarówno z Kodeksu Pracy, jak i z rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty