20.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2011, sygn. ITPP1/443-627/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-627/11/DM

Opodatkowanie nieodpłatnego wydawania zaproszeń na spektakle teatralne.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2011 r. (data wpływu 4 maja 2011 r.) uzupełnionym w dniu 15 czerwca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2011 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 15 czerwca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnych świadczeń.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku ze zmianą przepisu ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie usług świadczonych nieodpłatnie, Wnioskodawca od dnia 1 kwietnia 2011 r. wprowadził do swojego cennika zaproszenia na spektakle za 5 zł. Do dnia 31 marca 2011 r. wydawano je nieodpłatnie: organizatorom, mediom, urzędom, samorządom, przedstawicielom uczelni i współpracujących różnych instytucji oraz potencjalnym sponsorom. Wnioskodawca realizuje zawarte wcześniej umowy barterowe na świadczenie usług, głównie reklamowych/informacyjnych, gdzie zapewnia stronie nieodpłatne zaproszenia na spektakle. Od dnia 1 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca nalicza podatek od towarów i usług od zaproszeń wydanych nieodpłatnie w związku z realizacją umów lub w sporadycznych wypadkach poszczególnym osobom. Nadrzędny Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego sugeruje, że na organizatorze spoczywa obowiązek nadzoru merytorycznego i nie tylko, co dotyczy uczestnictwa w organizowanych przez Wnioskodawcę wydarzeniach artystycznych. Według rozeznania Wnioskodawcy nie wszystkie instytucje artystyczne zakładają obowiązek naliczania i odprowadzania podatku od towarów i usług od wydanych nieodpłatnie zaproszeń na spektakle. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że wydawane nieodpłatnie do końca marca 2011 r. zaproszenia na spektakle, głównie na premiery:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne