05.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 05.08.2011, sygn. ITPP2/443-664/11/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-664/11/EB

Czy podatnik ma obowiązek dokonania zwrotu podatku naliczonego odliczonego przy zakupie samochodu z kratką w przypadku jej demontażu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2011 r. (data wpływu 13 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 21 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego przy zakupie samochodu w związku z demontażem kratki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 maja 2011 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 21 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku odliczonego w związku obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego przy zakupie samochodu w związku z demontażem kratki.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W grudniu 2010 r. zakupił Pan samochód typu mini van (Peugeot Partner), zarejestrowany jako ciężarowy, o dopuszczalnej ładowności 662 kg. Dzięki zainstalowanej kratce skorzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości. Samochody tej marki, bez kratki, umożliwiają przejazd 7 osób, natomiast z kratką tylko 5 osób. Żaden z rodzajów pojazdów przywołanych przepisem art. 3 ust. 2 pkt 1-4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. (Dz. U. nr 247, poz. 1652) nie odpowiada cechom, które posiadałby Pana pojazd po zdjęciu kratki. Najbardziej zbliżony pod względem parametrów technicznych byłby pojazd z pkt 2 po zdjęciu kratki posiadałby 2 lub 3 rzędy siedzeń (trzeci rząd demontowany), jednakże z opisu wynika, że chodzi o pojazd z przegrodą lub ścianą, co w Pana przypadku nie miałoby miejsca (chodzi właśnie o demontaż kratki). W związku z uchyleniem art. 84 ust. 4 ustawy, nie można zdjąć kratki po upływie roku od zakupu bez konsekwencji finansowych. Według art. 86a ust. 6 ustawy: () W przypadku gdy w pojeździe (), zostały wprowadzone zmiany, (), podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia. Jednak przepis ten nie wskazuje okresu, po którym można zdjąć kratkę bez konieczności zwrotu odliczonego podatku lub jego części. Pana pojazd posiada kratkę, która ogranicza przestrzeń ładunkową, uniemożliwiając przewóz urządzeń i aparatów o dużych wymiarach. Gdyby istniała możliwość zdemontowania kratki, pojemność bagażnika wzrosłaby z 700 l do 3000 l (przy złożonych siedzeniach). Kolejną korzyścią byłaby możliwość przewozu 7 osób, a nie jak dotychczas 5. Nie zmieni się przeznaczenie pojazdu fizycznie nie będzie tylko kratki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne