11.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2011, sygn. ITPP2/443-905/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-905/11/PS

Zwolnienie od podatku usług szkoleniowych sfinansowanych w 80% dotacją.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 22 czerwca 2011 r.), uzupełnionym w dniu 8 lipca 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 8 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku świadczonych usług szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Związek prowadzi działalność statutową, odpłatną (usługi doradcze, szkoleniowe, reklamowe) i nieodpłatną (usługi informacyjne i doradcze w trybie pomocy de minimis, usługi szkoleniowe w trybie pomocy publicznej (reprezentacja interesów zrzeszonych przedsiębiorców). Od dnia 14 marca 2005 r. jest zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług. Wysokość rocznego obrotu nie przekraczała w momencie rejestracji pułapu określonego w art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Rejestracja spowodowana była rozpoczęciem świadczenia odpłatnych usług doradczych w 2005 r. Do dnia 31 grudnia 2010 r. usługi szkoleniowe dokumentowane były fakturami ze zwolnieniem od podatku, jednak wraz ze zmianą przepisów od dnia 1 stycznia 2011 r. Związek stosuje 23% stawkę podatku na te usługi. Ze względu na realizację usług szkoleniowych w ramach projektów unijnych (usługi wykonywane są w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego) podatek od towarów i usług od wydatków wynikających z umów o dofinansowanie do dnia 31 grudnia 2010 r. zaliczany był do wydatków kwalifikowanych, finansowanych z dotacji. W związku z tym, że usługi szkoleniowe były zwolnione od podatku nie było tu związku ze sprzedażą opodatkowaną, o której mowa w art. 29 ww. ustawy. Związek nie miał więc prawnych możliwości do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W związku z powyższym do dnia 31 grudnia 2010 r. Związek kwalifikował podatek od towarów i usług do finansowania z dotacji w projektach unijnych. Specyfika udzielania wsparcia przedsiębiorcom w zakresie usług szkoleniowych z udziałem EFS nakłada na Związek na mocy Rozporządzenia Komisji (WE) 800/2008 obowiązek pobierania od przedsiębiorcy korzystającego ze wsparcia w projekcie wkładu prywatnego (dotacja związana z pomocą szkoleniową wynosi 80% kosztów szkolenia). W związku z powyższym Związek pokrywa koszty szkolenia częściowo z dotacji, a częściowo z wkładu prywatnego. Ww. szkolenia mają na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Przedsiębiorcy delegują swoich pracowników do udziału w szkoleniach, mając na celu podniesienie ich kwalifikacji zawodowych lub przekwalifikowanie. Zakres tematyczny szkoleń obejmuje między innymi: zwiększenie produktywności procesów produkcyjnych, wybrane negocjacje handlowe, doskonalenie umiejętności menadżerskich kierowanie zespołem pracowników, usprawnienie miejsc pracy i procesów w firmie, eliminację marnotrawstwa i ograniczenie strat metodą KAIZEN, sztukę porozumiewania się w relacjach zawodowych, techniki sprzedaży profesjonalne standardy handlowe, zarządzanie wg standardów norm ISO, telemarketing telefoniczne pozyskiwanie klienta.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne