Interpretacja indywidualna z dnia 27.09.2010, sygn. ILPP1/443-704/10-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-704/10-4/MK
Opodatkowanie nieodpłatnego przekazania na cele osobiste Wnioskodawcy, nieruchomości zabudowanych i niezabudowanych oraz rzeczy ruchomych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana reprezentowanego przez pełnomocnika doradcę podatkowego Pana, przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2010 r. (data wpływu 11 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania towarów na cele osobiste w związku z likwidacją działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania towarów na cele osobiste w związku z likwidacją działalności gospodarczej. Dnia 11 sierpnia 2010 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca obecnie prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i jest podatnikiem VAT. Działalność obejmuje prowadzenie myjni samochodowej, natomiast składniki majątku (rzeczy ruchome oraz nieruchomości zabudowane budowlami oraz budynkami niemieszkalnymi), które nie są aktualnie wykorzystywane na potrzeby własnej działalności, zostały wynajęte. Przychody z najmu tych składników majątku Zainteresowany traktuje jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (zasady ogólne). Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim i nie ma z żoną wyłączenia wspólności majątkowej. Na gruncie prawa cywilnego Zainteresowany posiada więc majątek na zasadach współwłasności łącznej wraz z żoną.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty