Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2010, sygn. ILPP2/443-998/10-2/JKa, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-998/10-2/JKa
Czy należy uznać, iż w sytuacji gdy Zleceniodawca nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, określonego dla potrzeb stosowania przepisów ustawy o VAT, a w szczególności przepisu art. 28b ust. 2, usługi świadczone przez Spółkę na rzecz Zleceniodawcy nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, zgodnie z brzmieniem art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (w konsekwencji, faktury VAT wystawiane przez Zainteresowanego nie będą zawierać kwot polskiego VAT; wpływu na takie opodatkowanie VAT, w analizowanej transakcji, nie będzie miał przy tym fakt, iż Zleceniobiorca jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2010 r. (data wpływu 1 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł ze Zleceniodawcą umowę o świadczenie usług produkcyjnych (dalej: Umowa). Zleceniodawca jest spółką prawa niemieckiego, posiada siedzibę na terytorium Niemiec i jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej w tym państwie. Zleceniodawca jest również zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem podatku od towarów usług (VAT). Dokonał on rejestracji VAT w Polsce, w związku z dokonywaniem dostaw towarów na terytorium kraju na rzecz polskich odbiorców. Na mocy Umowy, towary Zleceniodawcy są wysyłane z Niemiec do Polski i przerabiane w Polsce przez Zainteresowanego (świadczy on usługę przerobu towarów na rzecz Zleceniodawcy). W trakcie analizowanej współpracy, Zleceniodawca nie przenosi na rzecz Spółki prawa do dysponowania towarami jak właściciel.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty