14.07.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.07.2010, sygn. ILPP2/443-643/10-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-643/10-2/MR

Według jakiej stawki VAT opodatkowane są usługi świadczone przez Firmę na rzecz pośrednika B, opisane we wniosku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2010 r. (data wpływu 6 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z pośrednictwem finansowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z pośrednictwem finansowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (zwaną dalej Firma) w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, której przedmiotem jest świadczenie usług pośrednictwa finansowego w zakresie udzielania kredytów bankowych. Firma ma podpisaną umowę z bankiem A, działającym na terytorium Polski. W ramach tej umowy Firma stara się znaleźć klientów, którym bank A mógłby udzielić kredytu, pożyczki lub leasingu. Praca Firmy polega na znalezieniu klienta, przeanalizowaniu jego sytuacji finansowej oraz ewentualnym wypełnieniu wniosku kredytowego do banku A. Następnie Firma konsultuje z bankiem A, czy dany klient posiada zdolność kredytową i na jakich warunkach mógłby otrzymać kredyt, pożyczkę lub leasing. Jeśli obydwie strony są zainteresowane współpracą (klient i bank A), wówczas dochodzi do sformalizowania współpracy i klient podpisuje umowę z bankiem A. Jednak w sytuacji, gdy klientowi nie odpowiadają warunki przedstawione przez bank A, Firma poszukuje innej zadowalającej klienta oferty danego produktu w innych bankach. Z uwagi na podpisaną przez Firmę umowę z bankiem A na wyłączność, Firma nie ma możliwości podpisania umowy o współpracy z innym bankiem niż bank A. W związku z powyższym, Firma podpisuje umowy o współpracy z pośrednikami (zwanymi dalej pośrednik B, pośrednik C), którzy posiadają podpisane umowy na świadczenie usług pośrednictwa finansowego z bankiem B, C lub innym. W praktyce często oferta banku np. B staje się być zadowalającą klienta i dochodzi do podpisania umowy kredytu, pożyczki lub leasingu z bankiem B. Za prace związane ze znalezieniem, sprawdzeniem sytuacji finansowej klienta i tym podobnym czynnościom, czyli za usługi pośrednictwa finansowego Firma rozlicza się z pośrednikiem B. Wysokość wynagrodzenia najczęściej ustalana jest procentowo od wartości kredytu, pożyczki lub leasingu. Pośrednik B otrzymuje od Firmy fakturę, na podstawie której dokonuje płatności. Z drugiej zaś strony pośrednik B wystawia fakturę na bank B za pośrednictwo w udzieleniu kredytu, pożyczki lub leasingu, będącego produktem banku B. Należy zauważyć, iż nie doszłoby do podpisania umowy przez klienta z bankiem B, gdyby nie zawarta umowa pośrednictwa pomiędzy Firmą a pośrednikiem B. Ponadto, klient został znaleziony i zweryfikowany przez Firmę, a nie przez pośrednika B i dzięki czemu doszło do sfinalizowania współpracy czyli udzieleniu klientowi kredytu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne