Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2010, sygn. ILPP2/443-429/10-4/EN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-429/10-4/EN
Wynagrodzenie za świadczenie usług, opodatkowanie premii pieniężnej oraz jej dokumentowanie
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2010 r. (data wpływu do IS w Warszawie Biuro KIP w Płocku 15 marca 2010 r., do Biura KIP w Lesznie 22 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług
- jest prawidłowe w zakresie opodatkowania premii pieniężnej niezwiązanej ze świadczeniem usług,
- jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania premii pieniężnej wypłacanej w związku ze świadczeniem usług oraz sposobu jej udokumentowania, a także w zakresie sposobu dokumentowania premii pieniężnej niezwiązanej ze świadczeniem usług.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych oraz w zakresie sposobu ich dokumentowania. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 12 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o doprecyzowanie stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi działalność polegającą na sprzedaży hurtowej artykułów spożywczych, leków w obrocie poza aptecznym, nabywanych od kilku dostawców. Spółka nabywa prawo do otrzymania premii pieniężnej pod warunkiem, że w określonym czasie zakupi od danego dostawcy oznaczoną ilość towarów. Ilość towarów niezbędna do otrzymania premii pieniężnej oraz wysokość premii określane są w umowach handlowych zawieranych przez Spółkę z poszczególnymi dostawcami. Oprócz zobowiązania się Spółki do dokonywania zakupów na określonym poziomie, Spółka jako nabywca nie wykonuje na rzecz sprzedawcy innych czynności. Poza transakcją kupna-sprzedaży pomiędzy sprzedającym (dostawcą) i Spółką (kupującym) nie dochodzi do rzeczywistego i odrębnego od transakcji kupna-sprzedaży świadczenia nabywcy na rzecz sprzedającego towary.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty