Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2010, sygn. ILPB2/415-313/10-2/ES, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-313/10-2/ES
Czy Wnioskodawca wraz z małżonką mógłby w opisanym stanie faktycznym skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2010 r. (data wpływu 2 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi meldunkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Dnia 28 marca 2007 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zakupił mieszkanie. Zdecydowali się na to mieszkanie, ponieważ Jego żona pracowała w miejscu położenia ww. mieszkania oraz nieruchomości na tym terenie były tańsze. Zainteresowany wyjaśnił, iż tylko Jego małżonka i dziecko byli zameldowani w tym mieszkaniu (żona na pobyt stały). Natomiast Wnioskodawca nie był w nim zameldowany, bowiem był zameldowany w domu rodzinnym położonym w innej miejscowości. Nie wiedział On o konieczności zameldowania, aby móc być zwolnionym z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych od uzyskanego przychodu w razie sprzedaży przedmiotowego mieszkania. Dodał On, że nie ma obowiązku meldunku, w miejscu zamieszkania, tym bardziej, iż był współwłaścicielem tego lokalu, co wynika z aktu notarialnego. Wiedząc o takim obowiązku, niewątpliwie by się zameldował, jednakże nic Mu na ten temat nie było wiadomo. Ponadto Zainteresowany poinformował, iż przedmiotowe mieszkanie zamieszkiwali razem. Małżonkowie posiadają wspólność majątkową oraz z podatku dochodowego rozliczali się wspólnie w miejscu zamieszkania. Po dwóch latach żona Wnioskodawcy zmuszona była zmienić pracę, ponieważ jej dotychczasowa firma została zamknięta i przeniosła się do miejscowości, w której położony jest Jego dom rodzinny. Dziecko Zainteresowanego poszło w tej miejscowości do przedszkola. Z uwagi na fakt, iż dojazdy do miejscowości położenia mieszkania stały się wielką niedogodnością, Wnioskodawca wraz z małżonką postanowili sprzedać to mieszkanie. Mieszkanie sprzedali drożej aniżeli zakupili, ponieważ podniósł się standard budynku poprzez pokrycie tego budynku nowym dachem, na co zaciągnęli kredyt w banku. Po transakcji sprzedaży mieszkania spłacili kredyt mieszkaniowy, który zaciągnęli na jego zakup oraz dodatkowe kredyty udzielone na jego remont.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty