23.11.2010 Podatki Kadry i płace

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2010, sygn. IPPB3/423-571/10-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-571/10-2/GJ

Jakkolwiek sama inicjatywa uczestnictwa w akcjach społecznych jest godna poparcia, a sam ustawodawca, popierając cele wskazane m.in. w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wskazuje w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania darowizn w wysokości maksymalnej 10% dochodu na te cele, to rozwiązania rozważane przez Bank w postaci : 1. zwolnienia pracownika ze świadczenia pracy na rzecz wykonywania wolontariatu z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, co wiąże się z wykonywaniem zadań nie związanych z potrzebami Banku, czy 2. świadczenie czynności woluntarystycznych na zasadzie realizacji zadania służbowego, co jest sprzeczne z ideą wolontariatu jako działania dobrowolnego wolontariuszy, oraz wydatki z tym związane nie stanowią w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztów podatkowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.08.2010r. (data wpływu 26.08.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania nr 3 odnośnie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków związanych z udziałem pracowników w akcji woluntarystycznej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.08.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zakresie podatku dochodowego od osób prawnych ( pytanie nr 3 ) oraz podatku dochodowego od osób fizycznych ( pytania nr 1 i 2). Niniejsza interpretacja dotyczy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ; w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne