07.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.12.2010, sygn. IPPB2/436-369/10-2/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-369/10-2/AF

należy stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie podwyższenie kapitału zakładowego, natomiast nie są opodatkowane wkłady powodujące podwyższenie kapitału zapasowego. A zatem, w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego Spółki i objęcia przez Udziałowca nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki po cenie wyższej od wartości nominalnej tych udziałów, nadwyżka wartości wkładu ponad wartość nominalną nowo utworzonych udziałów (tzw. agio) przekazana na kapitał zapasowy Spółki, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.09.2010 r. (data wpływu 04.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (Spółka) należy do grupy kapitałowej C. Jedynym udziałowcem Spółki posiadającym 100% udziałów w jej kapitale zakładowym - jest N. z siedzibą w Amsterdamie (spółka holenderska notowana m. in. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie) (Udziałowiec). Spółka prowadzi działalność gospodarczą na rynku nieruchomości obejmującą usługi zarządcze na rzecz polskich spółek projektowych, w tym wszelkiego rodzaju usługi związane z poszukiwaniem i zakupem nieruchomości dla celów realizacji projektów deweloperskich oraz usługi polegające na koordynacji i administracji tych projektów. Spółka planuje rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej o działalność finansową (Działalność Finansowa) obejmującą przede wszystkim udzielanie finansowania dłużnego (w szczególności poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek) podmiotom powiązanym (w pierwszej kolejności spółce lub spółkom ze Stanów Zjednoczonych). Działalność Finansowa obejmować będzie również prowadzenie działalności inwestycyjnej (lokowanie nadwyżek środków pieniężnych wynikających z kapitałów własnych posiadanych do czasu udzielenia pożyczek czy też ze spłaty odsetek lub kapitału udzielonych pożyczek) - zgodnie z aktualnymi przewidywaniami, przynajmniej w pierwszym etapie, działalność ta będzie miała charakter pomocniczy w stosunku do podstawowej działalności, jaką będzie udzielanie pożyczek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne