11.08.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2010, sygn. IPPB4/415-418/10-2/JC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-418/10-2/JC

Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości można zaliczyć koszty związane z zawarciem kredytu konsumpcyjnego, w szczególności odsetki od kredytu, a także wszelkie opłaty związane z nabyciem a następnie sprzedażą nieruchomości oraz udokumentowane nakłady pieniężne, jakie wpłynęły na wzrost wartości działki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 14.05.2010 r. (data wpływu 20.05.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków:

  • w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zaciągnięciem kredytu bankowego - jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na: zakup działki, zapłatę za czynności notarialne (podatek PCC, koszty sądowe, taksa notarialna), koszty poniesione za pośrednictwo w sprzedaży nieruchomości, opłaty za sporządzenie map geodezyjnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.05.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionych wydatków.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 21 czerwca 2007 r. Wnioskodawca zaciągnął wraz z małżonką kredyt konsumpcyjny na kwotę 650.703,00 CHF, tj. około 1.450.000,00 PLN. Część udzielonej kwoty kredytu przeznaczył początkowo na zakup jednostek funduszu inwestycyjnego. Pozostałą część pozostawił na koncie bankowym. Następnie, z powodu pogarszającej się sytuacji na giełdzie Wnioskodawca zdecydował się na sprzedaż jednostek. Za część kwoty uzyskanej ze sprzedaży jednostek kupił następnie w dniu 30 listopada 2007 r. nieruchomość (niezabudowaną działkę), tj. prawo użytkowania wieczystego działki gruntu (dalej: nieruchomość lub działka). Cena nabycia działki wynosiła 740.000,00 PLN. Całość tej kwoty pochodziła z udzielonego w dniu 21 czerwca 2007 r. kredytu konsumpcyjnego. Pozostałą część kredytu Wnioskodawca ulokował ponownie na rachunku bankowym. Przedmiotowa działka nie została nabyta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ani nie została do jej celów wykorzystana. Została bowiem nabyta przez Wnioskodawcę, jako osobę fizyczną, w celu osiągnięcia korzyści wynikających z przewidywanego przyrostu jej wartości w długim terminie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne