08.07.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2010, sygn. IPPP1-443-444/10-4/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-444/10-4/AS

Wnioskodawca, który zbył wierzytelność na rzecz faktora, otrzymując z tego tytułu część jej wartości, a wierzytelność ta uprzednio została objęta korektą podatku należnego (jako wierzytelność, której nieściągalność została uprawdopodobniona), ma obowiązek dokonania zwiększenia podatku należnego w części uzyskanej ze sprzedaży wierzytelności w myśl art. 89a ust. 4 ustawy o VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23.04.2010 r. (data wpływu 26.04.2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20.05.2010 r. (data wpływu 24.05.2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14.05.2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania zwiększenia podatku VAT należnego w związku ze zbyciem wierzytelności odpisanej uprzednio jako nieściągalna - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.04.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania zwiększenia podatku VAT należnego w związku ze zbyciem wierzytelności odpisanej uprzednio jako nieściągalna.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) zajmuje się wynajmem powierzchni handlowych. Niektóre należności od kontrahentów Spółki pozostają nieregulowane przez okres przekraczający 180 dni, licząc od terminu ich wymagalności. W przypadku takich wierzytelności Wnioskodawca koryguje należny podatek VAT, na podstawie art. 89a ustawy o VAT. Spółka rozważa możliwość zawarcia umowy faktoringu, na mocy której dokona odpłatnego zbycia takich wierzytelności na rzecz osoby trzeciej (faktora). Na podstawie takiej umowy Wnioskodawca przeniósłby na faktora całość praw i obowiązków związanych ze zbywanymi wierzytelnościami w zamian za wynagrodzenie wynoszące ok. 20% nominalnej kwoty należności brutto (z podatkiem VAT). W momencie otrzymania wspomnianego wynagrodzenia Spółka utraciłaby kontrolę nad należnościami dłużnika. Na podstawie umowy faktor nie byłby zobowiązany do udzielania Wnioskodawcy informacji zarówno o ewentualnym odzyskaniu należności jak i o wysokości odzyskanych kwot, Spółce nie przysługiwałoby również żadne dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od skuteczności odzyskiwania należności przez faktora Faktor mógłby dokonać także dalszego zbycia należności bez uprzedniego informowania Spółki. Po zawarciu przedmiotowej umowy Spółka nie będzie posiadać więc jakiejkolwiek wiedzy na temat dalszego losu zbytej wierzytelności, a więc zarówno w zakresie stanu spłaty należności przez dłużnika na rzecz faktora jak i ewentualnego dalszego zbycia wierzytelności przez faktora.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne