14.05.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2010, sygn. IPPB1/415-167/10-4/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-167/10-4/JB

Czy z chwilą przekształcenia Spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie po stronie podatnika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17.02.2010 r. (data wpływu 22.02.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.02.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w dniu 2.02.2010 r. nabył nieruchomość stanowiącą działkę ewidencyjną nr 81 położoną w K jednostka ewidencyjna P obręb nr 80 objętą księgą wieczystą w udziale 1/2 udziału współwłasności. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej. Umowa zawarta została w wykonaniu umowy przedwstępnej z dnia 25.01.2010. Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem tej nieruchomości założył spółkę prawa handlowego pod Firmą P Spółka Jawna z siedzibą w K. Spółka nie jest jeszcze wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. W umowie spółki strony określiły, iż obok wkładów pieniężnych wniosą po ½ udziału we współwłasności opisanej nieruchomości do tej spółki cywilnej jako wkład niepieniężny. Wartość wkładu została ustalona w oparciu o wycenę rzeczoznawców majątkowych i jest ona wyższa niż cena nabycia udziału nieruchomości (wobec okoliczności, iż umowa sprzedaży na rzecz podatnika poprzedzona była umową przedwstępną zawartą uprzednio). Wkłady niepieniężne nie zostały jeszcze wniesione, lecz zostaną wniesione niezwłocznie po rejestracji Spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz uzyskaniu nr identyfikacyjnych NIP i REGON. Spółka P Spółka Jawna prowadzić będzie na tym gruncie działalność deweloperską polegającą na wzniesieniu na tej nieruchomości budynków i sprzedaży mieszkań w tych budynkach na rzecz osób trzecich. Wnioskodawca rozważa również - wobec prowadzonych rozmów z inwestorem - przekształcenie tak powstałej spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i sprzedaż części udziałów w spółce inwestorowi. Inwestor zainteresowany jest uczestnictwem w Spółce kapitałowej a nie osobowej. Jeżeli dojdzie do konkretnych ustaleń wspólnicy podejmą uchwałę o przekształceniu spółki, jeżeli nie będą kontynuować działalność jako wspólnicy spółki jawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne