Interpretacja indywidualna z dnia 16.06.2010, sygn. IPPB2/415-270/10-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-270/10-2/MK1
opodatkowanie wniesienia aportu w postaci akcji do spółki cypryjskiej
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 24.03.2010 r. (data wpływu 31.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- określenia przychodu z tytułu wniesienia aportu w postaci akcji do spółki cypryjskiej jest prawidłowe,
- określenia kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wniesienia aportu w postaci akcji do spółki cypryjskiej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Podatnik jest polskim rezydentem podatkowym. Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej (dalej: Spółka Jawna). Tytułem pokrycia swojego wkładu Podatnik wniósł do spółki jawnej wkład pieniężny. W związku z rozwojem działalności, obecnie planowane jest przekształcenie spółki jawnej w spółkę akcyjną (dalej Spółka Akcyjna), wskutek czego Podatnik stałby się właścicielem akcji w spółce akcyjnej (dalej Akcje). W ramach dalszej restrukturyzacji Podatnik planuje także założenie cypryjskiej spółki holdingowej będącej odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej Spółka cypryjska), cypryjskiego rezydenta podatkowego. Podstawowym przedmiotem działalności spółki cypryjskiej będzie działalność holdingowa tj. nabywanie i sprzedaż udziałów lub akcji w spółkach zależnych oraz wykonywanie praw własności z posiadanych udziałów/akcji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty