22.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.06.2010, sygn. IPPB3/423-209/10-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-209/10-2/AG

w przypadku nabycia akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część do kosztów nabycia akcji, zgodnie z art. 15 ust. 1j pkt 3 UPDOP, może zaliczyć pełną wartość wierzytelności wydatkowanej (wnoszonej) jako aport rzeczowy uprzednio potraktowanej jako przychód należny na podstawie art. 12 ust. 3 UPDOP.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.03.2010r. (data wpływu 31.03.2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.03.2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank, w związku ze specyfiką wykonywanej działalności wielokrotnie ma do czynienia z przypadkami przejściowej bądź trwałej niewypłacalności dłużników i z koniecznością dochodzenia swoich wierzytelności bądź na drodze postępowania restrukturyzacyjnego i negocjacji z dłużnikami, bądź na drodze egzekucji. W takim przypadku może dojść do porozumienia pomiędzy bankiem a dłużnikiem, w wyniku którego dochodzi do ustalenia nowych warunków spłaty zadłużenia. Stosowanym w praktyce rozwiązaniem dostępnym wśród narzędzi restrukturyzacyjnych jest tzw. konwersja całości bądź części wierzytelności na akcje dłużnika (tj. objęcie akcji w zamian za wkład pieniężny lub niepieniężny). Dzięki tej formie uregulowania relacji, dłużnik realnie zmniejsza swoje zobowiązania nie tracąc płynności finansowej, natomiast Bank zostaje zaspokojony w wyniku objęcia akcji, co pozwala z jednej strony na uzyskanie kontroli nad poczynaniami dłużnika (np. wprowadzenie programów naprawczych) i jednocześnie pozwala docelowo na ekonomiczne odzyskanie wierzytelności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne