25.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2010, sygn. IPPB3/423-194/10-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-194/10-2/MC

Czy koszty bezpośrednio związane z przychodami, Spółka może alokować do kosztów uzyskania przychodów w dacie uzyskania pierwszego przychodu a kolejne poniesione wydatki w dacie poniesienia (zaksięgowania), z uwzględnieniem art. 15 ust. 4b-4c ustawy o CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17.03.2010 r. (data wpływu 25.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu rozliczenia w czasie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług informatycznych (Usługi) na rzecz pozostałych podmiotów z Grupy P.. W ramach świadczenia Usług Spółka realizuje kontrakty na realizację projektów informatycznych, polegających na wytworzeniu i sprzedaży na rzecz innych podmiotów systemów informatycznych oraz realizacji usług informatycznych. W odniesieniu do projektów informatycznych, konkretne umowy handlowe zawierane z podmiotami z Grupy P. przewidują odbiór prac (systemów komputerowych i pozostałych projektów) etapami. Zakończenie danego etapu i określonych prac stanowi podstawę do wystawienia faktury VAT sprzedażowej przez Spółkę. Realizacja projektu informatycznego przez Spółkę jest związana z zakupem szeregu towarów i usług od zewnętrznych kontrahentów, niezbędnych do prawidłowej realizacji danej umowy. Nabywane towary i usługi są bezpośrednio związane z realizacją danego projektu (konkretnej podpisanej umowy handlowej), przy czym są związane ze wszystkimi pracami wynikającymi z danej umowy (wszystkimi etapami). W praktyce oznacza to, że nabywane towary i usługi w trakcie realizacji danego projektu związane są z każdym etapem realizacji kontraktu (zakończenie danego etapu i odbiór prac potwierdza jedynie stopień realizacji wszystkich prac na daną datę określoną umową i potwierdza częściowe wykonanie usługi). Dodatkowo należy podkreślić, iż wartość odbioru danego etapu (wartość częściowego wynagrodzenia należnego Spółce) jest określana procentowo lub kwotowo w odniesieniu do całej wartości umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne