11.06.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2010, sygn. IPPB3/423-154/10-4/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-154/10-4/MS

Czy otrzymanie przez spółkę środków pieniężnych w ramach zwrotu części wniesionego do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego, w wysokości nie wyższej niż wartość wkładu określona w umowie spółki komandytowej (zgodnie z przyjętymi założeniami będzie to ok. 10-20% wartości wkładu) będzie wolne od opodatkowania podatkiem dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22.02.2010 r. (data wpływu 04.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków ze spółki osobowej przez wspólnika w następstwie obniżenia wartości wkładów w spółce osobowej, uzupełnionym w dniu 19.05.2010r. (data wpływu do BKIP w Płocku) o dokument potwierdzający prawo do reprezentacji Spółki przez Pana Artura C. na wezwanie z dnia 10.05.2010 r. Nr IPPB3/423-154/10-2/MS (data doręczenia 13.05.2010 r.) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.03.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków ze spółki osobowej przez wspólnika w następstwie obniżenia wartości wkładów w spółce osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: spółka). Spółka jest wspólnikiem spółki komandytowej (dalej: spółka komandytowa), w której pełni rolę komplementariusza. Przedmiotem wkładu spółki do spółki komandytowej było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Przed przystąpieniem do spółki komandytowej i wniesieniem do niej wkładu niepieniężnego w postaci Przedsiębiorstwa, spółka wystąpiła do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, w odniesieniu do planowej w tym czasie transakcji. W odpowiedzi na złożony wniosek, spółka uzyskała między innymi potwierdzenie, iż w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wniesienie przez spółkę wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki osobowej, nie spowoduje powstania po stronie spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu. Spółka przystąpiła zatem do spółki komandytowej wnosząc wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, przy czym w związku z tą transakcją po stronie spółki nie powstał przychód podatkowy. W związku z realizowaną transakcją wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki komandytowej, dokonana została przez niezależny podmioty wycena wartości rynkowej przedmiotu wkładu. Wartość rynkowa wynikająca z dokonanej wyceny została wskazana w umowie spółki komandytowej jako wartość wkładu wnoszonego do spółki komandytowej przez spółkę. Obecnie planowane jest dokonanie przez spółkę komandytową na rzecz spółki zwrotu części wkładu wniesionego przez spółkę do spółki komandytowej. Zwrot części wkładu nastąpi w formie pieniężnej, w wysokości ok. 10% - 20% wartości wniesionego wkładu określonej w umowie spółki komandytowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne