Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2010, sygn. IPPP3/443-83/10-4/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-83/10-4/KC
prawidłowa dokumentacja dostaw wewnątrzwspólnotowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2010 r. (data wpływu 27.01.2010 r.), uzupełnione pismem z dnia 23.03.2010 r. (data wpływu 26.03.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej dokumentacji przy dostawach wewnątrzwspólnotowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27.01.2010 r. wpłynął ww. wniosek Spółki, uzupełniony w dniu 26.03.2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowej dokumentacji przy dostawach wewnątrzwspólnotowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny
Sp. z o.o. (zwana dalej Spółką) dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. Odbiorcami towarów są podatnicy VAT zarejestrowani w innych krajach członkowskich UE niż Polska. Towary dostarczane są do nabywcy przy pomocy firmy spedycyjnej (U., W., albo R.), albo transportowane przez nabywcę własnym transportem. W każdym przypadku Spółka gromadzi takie dokumenty jak kopia faktury sprzedaży (zawierająca specyfikację sprzedawanych towarów) oraz specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (dowód wydania towarów z magazynu).
Transport realizowany przez firmę spedycyjną (przewoźnika)
W przypadku transportu przez Spółkę przy pomocy firmy spedycyjnej często zdarza się, że ładunek wysyłany przez Spółkę jest niewielki, nie zajmuje całego środka transportu jakim jest przewożony przez spedytora (obok przesyłki Spółki tym samym środkiem transportu są przewożone przesyłki innych podmiotów). Wówczas firma spedycyjna dostarcza Spółce dokument przewozowy - dowód doręczenia przesyłki. Dokument ten zawiera potwierdzenie niezależnego podmiotu - firmy przewozowej (przewoźnika) doręczenia przesyłki do nabywcy na terytorium innego kraju UE. Informacje zawarte na tym dokumencie są następujące:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty