29.03.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2010, sygn. IPPB4/415-3/10-2/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-3/10-2/JS

opodatkowanie wypłaconego na podstawie ugody sądowej odszkodowania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.01.2010 r. (data wpływu 07.01.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej odszkodowania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.01.2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej odszkodowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem są właścicielami nieruchomości zabudowanej w W, tj. działki o powierzchni całkowitej 518 m, (w tym wspólna z sąsiadami droga dojazdowa o powierzchni 64 m ), na której posadowiony jest dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej o powierzchni 269 m oddany do użytkowania w grudniu 2006 r. W najbliższym otoczeniu znajdują się domy jednorodzinne wolnostojące oraz w zabudowie bliźniaczej i szeregowej z działkami o przeważającej powierzchni biologicznie czynnej oraz przez granicę działka ogrodnicza o powierzchni ponad 0,2 ha, na której znajdują się trzy szklarnie. Działka ogrodnicza była użytkowana pod produkcję rolniczą (uprawa warzyw, owoców i kwiatów). W połowie 2008 r. firma deweloperska nabyła prawo do wieczystego użytkowania (do dnia 04.10.2101 r.) ww. działki ogrodniczej. Poprzez Urząd Dzielnicy T Wnioskodawczyni została poinformowana, że wspomniana firma deweloperska stara się o uzyskanie pozwolenia na budowę wielkoformatowego budynku mieszkalnego wielorodzinnego (trzy kondygnacje nadziemne i jedna podziemna na garaż) składającego się z 37 lokali mieszkalnych oraz 37 stanowisk garażowych. Wraz z mężem Wnioskodawczyni złożyła skargę do Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy T jako protest przeciwko takiej inwestycji. Firma deweloperska skontaktowała się informując o zakresie planowanej na sąsiedniej działce inwestycji i oznajmiła, że w miarę możliwości jest skłonna do uwzględnienia na etapie projektu postulatów Wnioskodawczyni, których realizacja zminimalizuje negatywny wpływ planowanej inwestycji na nieruchomość Wnioskodawczyni w zakresie zagospodarowania działki. W wyniku rozmów z firmą deweloperską okazało się jednak, że główne postulaty Wnioskodawczyni, tj. zmiana lokalizacji zjazdu do garażu podziemnego (zjazd planowany jest w ostrej granicy z działką Wnioskodawczyni) oraz oddalenie planowanego budynku od granicy Wnioskodawczyni nie zostaną uwzględnione w projekcie. Na zlecenie Wnioskodawczyni i Jej męża rzeczoznawca majątkowy wydał opinię, że w wyniku zabudowy nieruchomości sąsiedniej obniży się wartość nieruchomości Wnioskodawczyni i Jej męża o 150.000 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne