03.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2010, sygn. IBPBII/1/436-211/10/MCZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-211/10/MCZ

Czy na podstawie art. 48 Ordynacji podatkowej może zostać odroczony 5-letni termin, o którym mowa w art. 16 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku wystąpienia obiektywnych trudności w zamieszkaniu w nabytym w spadku mieszkaniu (zapis testamentowy w postaci zobowiązania do ustanowienia dożywotniego użytkowania mieszkania na rzecz żony spadkodawcy)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 26 sierpnia 2010r.) uzupełnionym w dniu 04 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne, pismem z dnia 19 października 2010r. Znak: IBPB II/1/436-211/10/MCZ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Wniosek uzupełniono w dniu 04 listopada 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 24 września 2007r. (uprawomocnionego w dniu 16 października 2007r.) został spadkobiercą wuja, który zmarł w dniu 22 lutego 2007r. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe i garaż. Mieszkanie jest obciążone zapisem testamentowym zobowiązującym wnioskodawcę do udostępnienia ww. mieszkania, celem korzystania, w formie użyczenia żonie spadkodawcy (osobie obcej dla wnioskodawcy). Z chwilą gdy prawo spółdzielcze własnościowe do tego mieszkania zostanie przekształcone w prawo własności, wnioskodawca został zobowiązany do niezwłocznego ustanowienia na tej nieruchomości lokalowej na rzecz żony spadkodawcy prawa dożywotniego użytkowania. Wnioskodawca jest zaliczany do drugiej grupy podatkowej. Nigdy nie był i nie jest właścicielem innego lokalu mieszkalnego. Jest to jego pierwsze mieszkanie w życiu. W związku z tym wnioskodawca chciałby skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej w podatku od spadków i darowizn. Jednak w chwili obecnej nie może spełnić jednego z warunków, tj. zamieszkać w lokalu mieszkalnym otrzymanym w spadku, gdyż nie ma do niego dostępu - lokal ten jest zamieszkały przez żonę spadkodawcy. Wnioskodawca otrzymany spadek zgłosił w Urzędzie Skarbowym w dniu 17 kwietnia 2008r. wraz z oświadczeniem do ulgi mieszkaniowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Z Urzędu Skarbowego wnioskodawca otrzymuje co 3 miesiące zawiadomienie o tym, iż postępowanie podatkowe nie może być załatwione w terminie z uwagi na nie potwierdzenie przeze niego zobowiązania wynikającego z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Okres czasu, w którym wnioskodawca będzie dowolnie dysponował swoim mieszkaniem jest trudny do określenia - osoba trzecia, zamieszkująca ten lokal na chwilę obecną ma 71 lat i przebywa w nim na podstawie zapisu testamentowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne