Interpretacja indywidualna z dnia 06.12.2010, sygn. IBPBII/2/415-934/10/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-934/10/ŁCz
Ustalenia wartości początkowej nieruchomości i zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniach 12 i 17 listopada 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie:
- ustalenia wartości początkowej nieruchomości (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest nieprawidłowe,
- zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie ustalenia wartości początkowej nieruchomości i zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej (pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 2).
W związku z brakami formalnymi stwierdzonymi we wniosku, pismem z dnia 03 listopada 2010r. Znak: IBPB II/2/415-934/10/ŁCz wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 12 i 17 listopada 2010r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni wraz z mężem jest właścicielem budynku, który został zakupiony 30 lipca 1996r. jako budynek murowany w trakcie realizacji (dane z aktu notarialnego). Między wnioskodawczynią, a jej mężem istnieje wspólność majątkowa. Budynek wraz działką został zakupiony do majątku prywatnego. Po dokonanym zakupie, jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji, została sporządzona inwentaryzacja budynku przez rzeczoznawcę budowlanego, która dokładnie opisuje stan techniczny budynku (sporządzono stosowny protokół). Następnie budynek był przez wnioskodawczynię modernizowany i remontowany zgodnie z zatwierdzonym nowym projektem budowlanym i otrzymanym pozwoleniem na budowę w 2000r. W związku z tym zostały poniesione znaczne nakłady na ten cel. Wnioskodawczyni nie dysponuje dokumentami potwierdzającymi wartość poniesionych wydatków na remont i modernizację. W zakupionym budynku nie była prowadzona działalność gospodarcza, również nie planowano jej tam prowadzić. Wnioskodawczyni nie miała więc obowiązku gromadzenia dokumentów potwierdzających wartość poniesionych kosztów. W trakcie przeprowadzanej modernizacji zostało zmienione przeznaczenie budynku, dobudowano piętro. Po zakończonych pracach modernizacyjnych budynek został odebrany przez nadzór budowlany w styczniu 2009r., następnie podjęta została decyzja o wynajmowaniu lokalu na cele mieszkalne. Budynek nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych i w związku z tym nigdy nie były dokonywane odpisy amortyzacyjne. Nakłady na modernizację obejmowały w szczególności następujące prace:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty