Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2010, sygn. IBPP1/443-359/10/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-359/10/MS
Czy wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 kwietnia 2010r. (data wpływu 21 kwietnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 kwietnia 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Przedmiotem mniejszego wniosku jest zagadnienie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu. Właściwa Okręgowa Izba Radców Prawnych, na polecenie Sądu, wyznacza radcę prawnego celem ustanowienia go pełnomocnikiem z urzędu.
W przedmiocie wynagrodzenia pełnomocnika, Sąd zasądza od Skarbu Państwa na rzecz radcy prawnego stosowną kwotę tytułem nieopłaconej pomocy prawnej świadczonej z urzędu. W jednym z przypadków Sąd zasądził tę kwotę wraz z należnym podatkiem VAT 22 %.
Wnioskodawca wykonuje zawód radcy prawnego. Jako przedsiębiorca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług pomocy prawnej wystawia faktury VAT. Wnioskodawca faktury wystawia także w przypadkach, gdy występuje jako pełnomocnik z urzędu. Jednakże spotkał się również z odmienną praktyką, kiedy to sąd domagał się wystawienia rachunku i nie przyjął przedłożonej przez niego faktury VAT co oznaczałoby, że wykonane przez niego czynności nie byłyby opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty