23.08.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.08.2010, sygn. IBPP2/443-464/10/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-464/10/ASz

Rozliczenie faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania i podatek należny.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 maja 2010r. (data wpływu 21 maja 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w kwestii rozliczenia faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania i podatek należny jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia faktur korygujących zwiększających podstawę opodatkowania i podatek należny.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności dokonuje zakupu telefonów komórkowych u operatora sieci komórkowej X, które sprzedaje zgodnie z cennikami operatora telefonii komórkowej X w cenach promocyjnych wraz z aktywacją. Z tytułu sprzedaży każdego telefonu firma Wnioskodawcy otrzymuje za okresy miesięczne prowizje, na które wystawia faktury VAT. Zdarza się, że po wystawieniu faktury oraz po otrzymaniu zapłaty, X dokonuje rekalkulacji wartości prowizji. Rekalkulacja polega na ponownym przeliczaniu należnej prowizji za dany miesiąc, biorąc pod uwagę okoliczności, które mogły mieć wpływ na cenę usługi po jej pierwotnym skalkulowaniu, np. dostarczenie dokumentacji po pierwotnym przeliczeniu wynagrodzenia, aktywowanie, deaktywowanie usług na koncie abonenta etc. Wnioskodawca w związku z rekalkulacjami musi wystawiać faktury korygujące sprzedaż, zazwyczaj na plus. Do tej pory robiąc korekty firma wykazywała je w miesiącach wystawienia faktur pierwotnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne