06.07.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.07.2010, sygn. IBPP2/443-462/10/UH, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-462/10/UH

stawka podatku VAT dla dostawy książek i czasopism specjalistycznych

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2010r. (data wpływu 21 maja 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 lipca 2010r. (data wpływu 30 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla dostawy książek i czasopism specjalistycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2010r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 29 lipca 2010r. (data wpływu 30 lipca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku VAT dla dostawy książek i czasopism specjalistycznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie działalności wydawniczej i poligraficznej. Wnioskodawczyni uczestniczy aktywnie w przetargach na usługi druku gazet, książek i czasopism specjalistycznych. Wykonuje również usługi druku gazet, książek i czasopism specjalistycznych w ramach zamówień spoza sektora zamówień publicznych. Dotychczas stosowano 22% stawkę podatku VAT, jednakże dwukrotnie oferty firmy Wnioskodawczyni zostały wykluczone z postępowania jako oferty w których zastosowano nieprawidłową stawkę podatku VAT na książki i czasopisma oznaczone odpowiednio numerami ISBN i ISSN czyli nie preferencyjną (0% lub 7%). Realizacja zamówień w postaci druku obejmuje opracowanie techniczno-technologiczne, naświetlenie CTP, druk na własnym papierze oraz prace introligatorskie takie jak falcowanie, oklejanie, zbieranie, foliowanie, kompletowanie, oprawianie etc. Rezultatem tego rodzaju działalności jest przekazanie zamawiającemu gotowego produktu jako nowego dobra materialnego, ergo towaru powstałego w wyniku wykonania usługi druku. W rozumieniu art. 7 ustawy o VAT tylko towary mogą być przedmiotem dostaw, a do uznania danej transakcji jako dostawę konieczne jest przeniesienie na odbiorcę prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Wnioskodawca do momentu przekazania towarów odbiorcy jest więc wyłącznym ich właścicielem, nawet jeśli prawa autorskie do treści drukowanych produktów przysługują innym podmiotom. Warto podkreślić, iż w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT przedmiotem dostawy są przedmioty materialne a nie dobra materialne czyli prawa autorskie. W omawianym przypadku przedmiotem obrotu są więc poszczególne egzemplarze czasopism lub książek. W związku z powyższym, jak również zaistniałym stanem faktycznym związanym z przebiegiem zamówień publicznych realizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta, jak również Uniwersytetu w X, Wnioskodawczyni przychyla się do stanowiska Zamawiających, iż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009r. drukowane produkty należy traktować jako dostawę, w związku z czym podlegają one preferencyjnym stawkom podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne