Interpretacja indywidualna z dnia 12.10.2010, sygn. IBPP3/443-515/10/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-515/10/DG
Czy oryginał faktury otrzymany mailem w formacie PDF i następnie wydrukowany na papier jest równoważny z oryginałem faktury przesłanym w wersji papierowej w tradycyjny sposób i czy w związku z powyższym taki dokument daje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na tej fakturze?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 7 lipca 2010r. (data wpływu 14 lipca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanej drogą elektroniczna w formacie PDF bez zastosowania podpisu elektronicznego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 lipca 2010r. został wniesiony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony wynikający z faktury otrzymanej drogą elektroniczną w formacie PDF bez zastosowania podpisu elektronicznego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. Wnioskodawca prowadzi głównie działalność związaną z produkcją / sprzedażą kształtowników aluminiowych. Oprócz głównej działalności Wnioskodawca prowadzi również działalność w innych zakresach. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną w prawie 100% podatkiem VAT, Wnioskodawca nabywa wiele towarów i usług od dostawców. Dostawy towarów i usług dokumentowane są fakturami VAT wystawianymi w wersji papierowej. Roczna ilość otrzymywanych faktur VAT przekracza 10.000 sztuk. Chcąc ograniczyć koszty związane z obiegiem faktur papierowych, oraz wyeliminować opóźnienia w dostarczaniu faktur papierowych które często powstają z winy Poczty Spółka rozważa pod naciskiem dostawców rezygnację z otrzymywania faktur w wersji papierowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty