Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2010, sygn. IBPP2/443-701/10/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-701/10/WN
konsekwencje podatkowe związane ze zbyciem nakładów inwestycyjnych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 sierpnia 2010r. (data wpływu do tut. organu 31 sierpnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych ze zbyciem nakładów inwestycyjnych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 sierpnia 2010r. do tut. organu został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie konsekwencji podatkowych związanych ze zbyciem nakładów inwestycyjnych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również Spółka) od dnia 15 października 2007r. funkcjonuje w obrocie jako spółka komandytowo-akcyjna. Wnioskodawca początkowo działał w formie spółki cywilnej, następnie przekształconej 9 czerwca 2001r. w spółkę jawną w trybie art. 26 § 4 kodeksu spółek handlowych. Obecnie funkcjonująca spółka komandytowo-akcyjna jest zatem następcą prawnym spółki cywilnej i jawnej, a tym samym Wnioskodawcy przysługują wszelkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały jego poprzednikom prawnym.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca w okresie od 1998r. do 2008r. dokonywał na nieruchomości gruntowej nakładów inwestycyjnych obejmujących wzniesienie budynku, który miał być przeznaczony na budynek usługowo - handlowy wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Właścicielami nieruchomości były do dnia 28 października 2008r. dwie osoby fizyczne będące wspólnikami Wnioskodawcy. Ww. nieruchomość nie stanowiła jednak składnika majątku Wnioskodawcy i nie była włączona do składników majątkowych prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Wnioskodawca dokonywał nakładów w dobrej wierze planując w przyszłości wykorzystanie budynku w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca w związku z dokonywanymi nakładami inwestycyjnymi dokonywał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z nabywanych usług i towarów wykorzystywanych przy realizacji inwestycji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty