Interpretacja indywidualna z dnia 08.09.2010, sygn. IBPBI/2/423-826/10/MO, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-826/10/MO
W jaki sposób w przedmiotowym stanie faktycznym (winno być zdarzeniu przyszłym) ustalić należy podatkowe koszty uzyskania przychodu Spółki w związku ze sprzedażą przez Spółkę komandytową Nieruchomości wniesionej do Spółki komandytowej jako wkład niepieniężny?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 czerwca 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy nieruchomość wniesiona do spółki komandytowej zostanie następnie zbyta jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 czerwca 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy nieruchomość wniesiona do spółki komandytowej zostanie następnie zbyta.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej, na której realizuje budynek mieszkalny wielorodzinny.
W związku z prowadzoną działalnością Wnioskodawca rozważa wniesienie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej wraz z nakładami (dalej zbiorczo: Nieruchomość") w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z o.o. Spółka komandytowa (dalej: Spółka komandytowa"), w której jako komandytariusz posiada większościowe prawo do udziału w zysku. Na dzień wniesienia aportu obiekty znajdujące się na gruncie będą miały zakończony stan 0" i fundamenty, natomiast nie będą posiadały dachu, czyli nakłady nie będą stanowiły budynku w rozumieniu art. 3 pkt 2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. W związku z przeniesieniem Nieruchomości, mocą odrębnych czynności prawnych (umów cesji wierzytelności i przejęcia długu z przedwstępnych umów ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu). Spółka komandytowa stanie się również w miejsce Spółki stroną związanych z Nieruchomością przedwstępnych ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokali mieszkalnych w budowanym budynku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty